Výstavy v Zeleném domečku ...

Aktuální výstava

Vize Police

Vize Police

Zelený domeček (Tyršova 345), Police nad Metují
5. – 29. 5. 2022

Trochu netradiční výstava, která nebude přestavovat tvorbu žádného výtvarníka nebo umělce, ale zaměří se na něco docela jiného. Výstava ukáže, jak si lidé v Polici nad Metují představovali budoucnost města.

Archiv

Veronika Psotková: KLENOT I

Psotková

Petr Gruber: Sjezdovka ze silnice

Gruber - plakát def

Iveta Osobová, Jitka Amalberga Pácaltová:  DVA SVĚTY

Dva světy

DVA SVĚTY ... 

Pavel Prokeš, René Herzán: Plechovky

plakat 2021

PLECHOVKY ...

Výstava prací žáků polické ZUŠ

pokus

Otevřeno podle otevírací doby Muzea Tradiční výstava nejmladších polických výtvarníků, žáků výtvarného oboru polické ZUŠ. Děti vždy překvapí svým ohromujícím viděním světa, kde vládne nečekaná barevnost a dětské okouzlení světem kolem nás. Vernisáž výstavy se uskuteční 2. 4. od 16 hodin. Výstava potrvá do 26. 4.

Paulina Skavova: Sochy

Skavová plakát def

Rostislav Vaněk: Extypo

3

Vernisáž 4. 6. 2020 od 18 hodin

Rostislav Vaněk se do povědomí veřejnosti dostal především jako autor informačního systému pražského metra, tvůrce prvních manuálů korporátní identity českých aerolinek, Obchodní banky nebo Mezinárodního měnového fondu. Je autorem písem Clara Sans, Meridianus či Haven.

Výstava v Zeleném domečku představí jeho volnou grafickou tvorbu, ke které se po letech opět vrátil...

Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Deutsches Plakat Museum, Essen; Lahden juliste museo, Lahti; Poster Museum Paris; Muzeum Plakatu w Wilanowie, Warszawa; Moravská galerie, Brno nebo Uměleckoprůmyslové muzeum, Praha.

ZDENĚK ODL: LETEM SVĚTEM MOTÝLŮ

Odl - motýli

Jiří Slíva – Humor v grafice

silva 

O Jiřím Slívovi lze bez nadsázky tvrdit, že patří k nejvtipnějším z vážných výtvarníků. Ne nadarmo spolupracoval s legendárním časopisem Dikobraz a ne nadarmo vystavoval v mnoha evropských i mimoevropských zemích a jeho práce jsou součástí mnoha výtvarných sbírek po celém světě.

Jeho humor je jemný, trefný a dokáže pohladit po duši. Ale vždy je zcela jasně srozumitelným sdělením i jakýsi filosofický podtext. Jakoby chtěl prostřednictvím svého laskavého humoru vést dialogy třeba o nepochopitelnosti světa nebo byrokracii, ale zamýšlí se i nad ustálenými frázemi, které reprodukuje doslovně… Měřeno tímto úhlem pohledu promlouvá k divákovi podobným hlasem, jako třeba Josef K. z Kafkova „Procesu“ a tím, že dokáže zachytit obecně známé a posunout „banálnost současnosti“ k až filosofické disputaci, může v návštěvnících evokovat proud nahodilých záběrů Joyceho Odyssea…

O jeho kvalitách jasně mluví skutečnost, že nabízí mnoho poloh výkladu – od onoho laskavého humoru, až k tázání se po těch nejelementárnějších věcech světa.

Jiří Slíva vystavoval kromě České republiky např. ve Švýcarsku, Německu, Francii nebo USA.

Výstavu v rámci Nové Terasy 2019 pořádá spolek Apeiron s podporou Města Police nad Metují a ve spolupráci s Muzeem papírových modelů.

Výstava je otevřena od úterý do neděle od 10 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin a potrvá do 1. 9. Vstupné dobrovolné

Jan Petrov: Sedm

Petrov

Alena Laufrová, Kateřina Kyselica: KORESPONDÁŽ A+K

ak 

Vernisáž 23. 5. od 18:00 hodin

Dvě výtvarnice, dva světadíly a jeden společný projekt. Takto by se ve zkratce dala charakterizovat výstava koláží-dopisů „Korespondáž A+K“.

Alena Laufrová je grafička a kurátorka spolku Hollar. Kateřina Kyselica je bytová designérka a grafička. Alena Laufrová žije v Praze, Kateřina Kyselica žije v New Yorku. A tyto dvě výtvarnice si dva roky vždy jednou za týden posílali poštou dopisy-koláže. Tak vznikl nečekaně semknutý soubor, které pod názvem „Korespondáž A+K“ představuje výstava v Zeleném domečku.

Výstava ukazuje obě dvě umělkyně, jako citlivé bytosti, které se umí ve zkratce zamyslet nad palčivými problémy dneška, ale také s úsměvem přecházet chvíle životní nepohody. Alena Laufrová o „Korespondáži A+K“ napsala: „Koláže jsou z rubové strany zároveň dopisy, informují o náladách, nápadech, zážitcích autorek. Jsou to jakési kompoziční etudy, legrácky, hry s papírovým materiálem, kombinací písma, reprodukcí, linek, tvarů, struktur i barev.“

Výstava potrvá do 23. 6.

Pořádá Spolek Apeiron ve spolupráci s Muzeem papírových modelů a podporou Města Police nad Metují.

Vstupné dobrovolné.

Jiří Kollert & Štěpán Horák

Světem skal

Výstava ZUŠ: Kresby, malba, grafika.

Zelený domeček 4.– 22. 4. 2019

Vernisáž 4. 4. od 17:00 hodin

Tradiční výstava prací žáků polické Základní umělecké školy. Výstava následuje po samostatné prezentaci děl výtvarníka a učitele ZUŠky Jaroslava Soumara. Návštěvník tak bude mít unikátní možnost podívat se, jak moc tvorba pana učitele ovlivnila jeho žáky, nebo jak vidění světa dětskýma očima ovlivnilo tvorbu zkušeného výtvarníka.

Tak jako každý rok v dubnu se výstavní síň v Zeleném domečku změní na prostor plný dětské fantazie a vidění světa, které už dospělým návštěvníkům není dáno. V mnohém se od dětí můžeme stále učit a mnohé z nás nepřestává udivovat šíře fantazie a představivosti dětského světa, který je plný barev a příjemné pohody.

„Když se dva lidi dívají na totéž, nikdy si nebudou pamatovat to samé.“ Tato věta by se mohla stát mottem výstavy Světem skal v Zeleném Domečku v Polici nad Metují. Představuje totiž dva výtvarníky, které dělí generační rozdíl i použitá technika. Ale spojuje je jedno téma: skály Broumovského výběžku a láska k rodnému kraji. Na malém půdorysu se tady setkávají dva progresivní pohledy a kupodivu mezi sebou ladí a „nepřekážejí si“.

Kurátorům výstavy se podařilo jasně oddělit malbu od fotografie, ale na pár místech dovolili se těmto dvěma technikám prolnout a tím vytvořili skutečně ucelenou a sevřenou expozici.

Jiří Kollert & Štěpán Horák: Světem skal Výstava obrazů a fotografií, Zelený domeček, Tyršova 345, Police nad Metují. Výstava potrvá do 19. května. Vstupné dobrovolné.

zusplakat 

Tomáš Nosek: S nadhledem ...

nosek 

Výstava fotografií „S nadhledem...“ Tomáše „Tyjáčka“ Noska představí svět skutečně z nadhledu a s nadhledem člověka, který je zvyklý vidět svět právě z této perspektivy. Tomáš Nosek je kominík, který zná důkladně střechy a vršky domů nejen v okolí rodné Police nad Metují, ale vlastně v téměř celé republice. A možnost podívat se třeba na Prahu z nadhledu se jen tak neopakuje. Třeba i z tohoto praktického důvodu není návštěva výstavy promarněným časem.

K netradičnímu úhlu pohledu, danému pracovní činností autora přidává výstava i onu pověstnou přidanou hodnotu. Při pohledu shůry totiž může člověka napadnout, zda jsou všechny ty malicherné problémy a potíže, které přináší lidský život, vlastně tak podstatné? Odpověď v kombinaci nadhledu autora a nečekané krásy světa viděného shůry pak může být pouze negativní. Skutečně důležité věci se totiž odehrávají jinde – uvnitř člověka a jsou i pojmenovatelné: štěstí, pohoda, láska… Skrze fotografie nabízí Tomáš Nosek i takovýto pohled do vlastní duše.

Přijďte se podívat na svět očima neobyčejného kominíka!

Tomáš Nosek: S nadhledem …

Výstava fotografií

Zelený domeček, Police nad Metují

Vernisáž 10. 1. 2019 od 18:00 hodin

Výstava bude otevřena do neděle 3. 2. 2019

V době inventury v Muzeu papírových modelů bude otevřena od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00 hodin.

Jinak podle otevírací doby Muzea.

Co čert nechtěl, Mikuláš přinesl a anděl dal.

Výstava prací žáků ZŠ Police nad Metují.

Vernisáž ve čtvrtek 6. 12. od 16:00 hodin v Zeleném domečku.

V Zeleném domečku představujeme tvorbu dětí z místní základní školy na mikulášské téma. Čert, anděl a Mikuláš vždy na začátku listopadu přichází na svět, aby se rozhlédli, obdarovali hodné děti a těm zlým dali kus uhlí, jako výstrahu, že na zlého člověka čeká peklo.

Jak vidí děti tuto známou trojici? A projevuje se v jejich dílech strach? Nebo radost a naděje? Přijďte se podívat do Zeleného domečku.

Výstav bude otevřena podle otevírací doby Muzea a potrvá do 6. 1. 2019.

Kvíčerovská sirka

syrky

Na jaře letošního vyhlásil Klub sběratelů Policka společně s Muzeem papírových modelů a Městem Police nad Metují soutěž „Kvíčerovská sirka“. Tématem pro dětské výtvarné práce bylo „Moje oblíbené místo v Polici“...

Ladislav Hájek: pivní etikety

Karel Demel

Karel Demel

Matěj Lipavský „Polní výzkum“ 

Lipavský - Průhled

Václav Šafář „Krajinou domova“

Václav Šafář

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 5. 7. Výstava bude otevřena denně kromě pondělí od 10.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 17.00 hodin a potrvá do 29. 7. 2018

Karel Čapek fotograf

ÄŚapek 2

Vernisáž 31. 5. od 18.00 hodin

Výstava v Zeleném domečku představuje světoznámého dramatika, spisovatele a novináře v méně známé podobě fotografa. Expozici tvoří soukromé fotografie z cest do Holandska a na Východní Slovensko, portréty „Pátečníků“ nebo domácí zvířata, pes Dášenka a kočka Pudlenka, známé z literární tvorby jednoho z nejlepších českých spisovatelů.

Miroslav Šmíd: Ze života horolezce

Miroslav Šmíd

Zelený domeček, 3. – 27. 5. 2018

Vernisáž 3. 5. od 18:00 hodin.

Výstava připomene polického horolezce, cestovatele a v neposlední řadě i spisovatele Miroslava Šmída, od jehož tragického úmrtí uplyne v letošním roce 25 let.

Výstava ZUŠ Police nad Metují

Výstava „Historické hřbitovy“

hh


Michaela Bodnárová


Hudební motivy v grafice


Andy Warhol


Igor Korpaczewski


Oldřich Jenka

Připravujeme