Keramika ... Výstava prací Žáků ZUŠ Police nad Metují

ZUŠ Keramika5. 4. – 29. 4.  Zelený domeček, Police nad Metují

Tradiční jarní výstava prací žáků polické Základní umělecké školy tentokrát představí jejich keramickou tvorbu. Expozici v Zeleném domečku hlídá několik „kamenných“ hlav. Z jejich výrazů lze vyčíst údiv nebo úsměv, přesně podle toho, co ruce adepta sochařské dílny chtěly zaznamenat. Ale všem bustám nelze upřít upřímnou jistotu, že právě ona je tou vyvolenou. A návštěvníkovi nezbývá, než až se zatajeným dechem sledovat a pozorovat prostorou představivost a nečekanou suverenitu, s jakou se žáci školy popasovali s nesnadným úkolem, kterým busta bezesporu je.

Z drobnějších prací zaujmou keramické kachle, rozvěšené na kovových sítích. Z nich už čiší „očekávaná“ barevnost a optimismus, který je vlastní hlavně dětem. A několik zvířátek – tak akorát do dlaní – které svou roztomilostí odkazují na věk svých autorů.

Ovšem nejúžasnější částí celé expozice je řada postav, která obepíná celý půdorys expozice. Na podlaze vedle sebe stojí několik desítek postaviček, ať už pohádkových nebo nepohádkových. Z nich číší ohromná energie, která se jako příliv a odliv přelévá z jedné strany výstavního prostoru na druhý a zachytává vše, co jí stojí v cestě.

Bez nadsázky lze tvrdit, že návštěvník odchází z výstavy nabitý energií. A kdesi v některém ze „šuplíků“ paměti zůstává vzpomínka na nečekanou a nadčasovou krásu, které vykouzlily dětské ruce. Instalace výstavy se zhostili učitelé ZUŠ Police nad Metují Petra Nádaždyová a Jaroslav Soumar.

Výstavu podporují: Město Police nad Metují, Květinářství U Petry, Koloniál Renata, BB kavárna a spolek Apeiron.

Výstavu pořádá ZUŠ Police nad Metují ve spolupráci s Muzeem papírových modelů.

Pavel Frydrych