Aktuální výstava ...

 Tomáš Hobzík: Za obzorem

VÝSTAVA TOMÁŠE HOBZÍKA POTRVÁ V MUZEU DO 2. 3. 2018Výstava v Muzeu papírových modelů

V den státního svátku, 28. 10., byla vernisáží otevřena výstava „Za obzorem“, autora papírových modelů, pana Tomáše Hobzíka. Výstava „Za obzorem“ představuje více jak 150 modelů věží, rozhleden a majáků. Velkou část exponátů prezentuje autorskou tvorbu muže, který osobně navštívil a „vyšlapal“ na více jak 400 rozhleden v České republice. Zajímavou částí výstavy je představení majáků, které stojí v ČR.

Ale Tomáš Hobzík nezůstává uzavřen jen v suchozemských hranicích našeho státu. Na výstavě najdete budovy a majáky třeba z Německa, Polska, Francie, Pobaltí, Skandinávie nebo Velké Británie. Kromě majáků suchozemské České republiky se můžete podívat i na majáky dalších evropských zemí, které nemají přístup k moři – Rakouska nebo Švýcarska. Celkem můžete během prohlídky výstavy navštívit 28 států Evropy, Asie, Ameriky a Oceánie. Expozice je doplněna malým slovníčkem, kde si můžete přečíst, jak se v kterém jazyce 28 zastoupených států řeknou slova Maják, RozhlednaVěž.

Tomáš Hobzík je pravděpodobně jediným českým modelářem, který se specializuje na stavby majáků. Sám k tomu řekl: „Ono není mnoho lidí, co se věnuje ve světě právě modelům majáků, spíš je to malá skupinka nadšenců. Jsou modeláři, co vidí maják, tak si ho postaví, ale nedělají to cíleně, je to pro ně jen model. Takže vlastně znám pouze tři modeláře, co staví cíleně modely majáků. Jeden je z Holandska, druhý ze Švédska a třetí z Velké Británie.“ Muzeum připravilo krátké představení několika majáků, které je součástí expozice. Stejně tak je na výstavě věnován text i majáku na ostrově Faros, který je jedním ze Sedmi antických Divů světa a stal se základem pro pojmenování majáku třeba ve francouzštině, řečtině nebo italštině.

Nepřehlédnutelnými modely jsou v expozici výstavy Televizní věž na Kamzíku v Bratislavě a pražská Petřínská rozhledna. Právě ta v této podobě existuje pouze v jedné jediné variantě. A takových modelů, které jsou k vidění jen u Tomáše Hobzíka a nyní tedy v Muzeu papírových modelů, je na výstavě několik.

Nenechte si ujít možnost se v Muzeu podívat, co všechno se může odehrávat „Za obzorem“.

Výstava bude otevřena do začátku března 2018.

Kurátorem výstavy je Michal Erben.

K výstavě vyšel katalog, který je možné zakoupit v Muzeu papírových modelů. Součástí katalogu je i vystřihovánka rozhledny Mandava, jejímž autorem je Tomáš Hobzík.

Pavel Frydrych

ředitel Muzea papírových modelů

Titulní strana katalogu k výstavě Za obzorem Tomáše Hobzíka.

 

Aktuální výstava ...

Badalec-02program MPM

 

 

 

 

 

 

Ladislav Badalec

(nar. 8. 7. 1947)

Ladislav Badalec je osobností, která výrazně zasáhla do českého světa papírového modelářství – jako autor převážně modelů kosmických lodí, aut, dopravních prostředků a tvůrce trojrozměrných podob fantazií Julese Verna, vytvářel vystřihovánky pro nakladatelství Albatros, publikoval svoji tvorbu v časopisech ABC, Zenit pionierou, Zenit a Elektron Zenit a založil v 90. letech vlastní vydavatelství PaV Andrea. Jak kdosi trefně poznamenal: „Pro mnohé jméno člověka, kterého nikdo nezná, a přesto tento pán udělal ve svém životě radost mnoha klukům.“ Titulován bývá různě: papírový romantik, věčný hoch, duchovní otec muzea papírových modelů. Dodat bychom mohli další označení: muž, který se jen tak nevzdává a jde za svými sny.

Ladislav Badalec to se svojí tvorbou totiž neměl vůbec jednoduché. Od mládí kreslil, modelařil a byl talentovaným hudebníkem, hrajícím hned na několik hudebních nástrojů. Toužil po tom tyto umělecké obory studovat a stát se malířem a ilustrátorem nebo hudebníkem, ale bohužel mu to nebylo umožněno a nakonec tak pracoval jako horník. Svých vášní se ale nevzdal, nadále tvořil a dnes můžeme obdivovat na příklad jeho modely raketa Sojuz 28, kolesový parník Mark Twain, parní plachetnice James Watt, Ocelové město, Parní slon, Vosa, Ještěd a řadu dalších. Cesta k publikování jeho tvorby byla trnitá, nakladatelství Albatros musel přesvědčovat dlouhých 5 let a předložil jeho vedení nespočet modelů, než byl konečně publikován jeho první model, zmíněný Sojuz 28. Se stejným nasazením bojoval i o svoji možnost publikovat v ABC, kde mu zpočátku též nechtěli dát prostor.  Umělecky bývá spojován se slovenským modelářem a konstruktérem ing. Ladislavem Jakubčem, se kterým vytvořil duo BaJ, a publikoval ve slovenských časopisech Zenit pionierov, později Zenit a Elektron Zenit. Ladislav Badalec dosud publikoval 100 modelů v časopise ABC, 40 modelů ve slovenském časopise Zenit, vytvořil 12 komiksů, 8 plakátů a kalendářů a nástěnné malby v Muzeu Merkur. Jedním z jeho posledních počinů je, ve spolupráci s dalšími autory, kniha Vytsrihovačky – Papierové modely, kde najdeme např. jeho modely Vosa a Balon Viktoria.

Text napsal kurátor výstavy Michal Erben