Aktuální výstava ...

Výstava přírůstků Muzea

22. ledna – 2. března 2018

prirustkyMuzeum papírových modelů připravilo pro návštěvníky výstavu exponátů, které získalo do svého užívání v roce 2017. Vybrané modely jsou představeny v podobě, v jaké se do Muzea dostaly. Často poškozené, zaprášené, ale s nečekanou výpovědní hodnotou. Výstava nabízí možnost představit si, jakou cestu musí každý z exponátů projít, než se stane součástí stálé expozice. Po výstavě projdou zevrubnou prohlídkou, při které se určí, zda zůstanou ve fondu Muzea či nikoliv a potom poputují do dílny restaurátorů, kteří opraví poškození a dají modelům definitivní podobu. Teprve potom se budou postupně zařazovat do stálé expozice.

K nejzajímavějším vystavovaným modelům patří tři, které vyšli v časopise ABC v roce 1972. Jsou jimi model Motorestu espreso, prodejny Jednota a krásný model Mostu SNP, který se nachází v Bratislavě. Ani 45 let jim neubralo nic z jejich krásy a výpovědní hodnoty. Právě tyto modely dodávají výstavě edukativní část, kdy představují život v České republice na začátku sedmdesátých let. Lze je vnímat jako připomenutí stavu nejen architektury, ale celé společnosti v době „normalizace“.

K dalším zajímavým exponátům patří komplet vesmírné techniky, který vydalo nakladatelství Albatros v roce 1986. Lze z nich odvodit fascinaci autorů k lidským výrobkům, které překročili nejen gravitační pole Země, ale zamířily třeba i k nejvzdálenějším planetám Sluneční soustavy.

Kromě slepených modelů výstava představuje i několik vystřihovánek, které se do Muzea dostaly formou daru.

Největší část nových přírůstků získalo Muzeum ze sbírky paní Pravoslavy Svobodové z Prahy. Na poslední chvíli se přírůstky rozmnožily o pár modelů, které vznikly pod rukama paní Libuše Hejnyšové z Police nad Metují.

 

 Tomáš Hobzík: Za obzorem

v4Výstava v Muzeu papírových modelů

V den státního svátku, 28. 10., byla vernisáží otevřena výstava „Za obzorem“, autora papírových modelů, pana Tomáše Hobzíka. Výstava „Za obzorem“ představuje více jak 150 modelů věží, rozhleden a majáků. Velkou část exponátů prezentuje autorskou tvorbu muže, který osobně navštívil a „vyšlapal“ na více jak 400 rozhleden v České republice. Zajímavou částí výstavy je představení majáků, které stojí v ČR.

Ale Tomáš Hobzík nezůstává uzavřen jen v suchozemských hranicích našeho státu. Na výstavě najdete budovy a majáky třeba z Německa, Polska, Francie, Pobaltí, Skandinávie nebo Velké Británie. Kromě majáků suchozemské České republiky se můžete podívat i na majáky dalších evropských zemí, které nemají přístup k moři – Rakouska nebo Švýcarska. Celkem můžete během prohlídky výstavy navštívit 28 států Evropy, Asie, Ameriky a Oceánie. Expozice je doplněna malým slovníčkem, kde si můžete přečíst, jak se v kterém jazyce 28 zastoupených států řeknou slova Maják, RozhlednaVěž.

Tomáš Hobzík je pravděpodobně jediným českým modelářem, který se specializuje na stavby majáků. Sám k tomu řekl: „Ono není mnoho lidí, co se věnuje ve světě právě modelům majáků, spíš je to malá skupinka nadšenců. Jsou modeláři, co vidí maják, tak si ho postaví, ale nedělají to cíleně, je to pro ně jen model. Takže vlastně znám pouze tři modeláře, co staví cíleně modely majáků. Jeden je z Holandska, druhý ze Švédska a třetí z Velké Británie.“ Muzeum připravilo krátké představení několika majáků, které je součástí expozice. Stejně tak je na výstavě věnován text i majáku na ostrově Faros, který je jedním ze Sedmi antických Divů světa a stal se základem pro pojmenování majáku třeba ve francouzštině, řečtině nebo italštině.

Nepřehlédnutelnými modely jsou v expozici výstavy Televizní věž na Kamzíku v Bratislavě a pražská Petřínská rozhledna. Právě ta v této podobě existuje pouze v jedné jediné variantě. A takových modelů, které jsou k vidění jen u Tomáše Hobzíka a nyní tedy v Muzeu papírových modelů, je na výstavě několik.

Nenechte si ujít možnost se v Muzeu podívat, co všechno se může odehrávat „Za obzorem“.

Výstava bude otevřena do začátku března 2018.

Kurátorem výstavy je Michal Erben.

K výstavě vyšel katalog, který je možné zakoupit v Muzeu papírových modelů. Součástí katalogu je i vystřihovánka rozhledny Mandava, jejímž autorem je Tomáš Hobzík.

Pavel Frydrych

ředitel Muzea papírových modelů

Titulní strana katalogu k výstavě Za obzorem Tomáše Hobzíka.