Aktuální výstava

Formule 1 v polickém Muzeu papírových modelů

28685615_10212999008624932_5646111223269584216_nS modeláři se v Muzeu papírových modelů (MPM) potkávám už téměř šest let. Milí, pracovití, cílevědomí a většinou velmi jemní a citliví lidé. Přesto mne reakce Zdeňka Smaženky na jeho krátkodobou výstavu v muzeu překvapila. S  upřímným dojetím se na vernisáži v sobotu 10. března vyznal k „modelařině“ a s  úctou hovořil o lidech, kteří zde vystavovali před ním a mají tu dohromady kolem dvou tisíc papírových modelů.

Na své výstavě má pár modelů nákladních aut, několik modelů architektury a zhruba 100 závodních vozů Formule 1 včetně informací o závodnících ze skutečných závodů.

Před dvěma lety jsme v muzeu obdivovali smysl pro detail modeláře Michala Kavaliera z Prahy. U Smaženky stejně zaujme smysl pro věrnost předloze. Většina jeho formulí vůbec nevypadá jako papírové. Otevřený a vstřícný Zdeněk Smaženka svá kouzla ochotně prozradí, třeba na svém YouTube kanálu https://www.youtube.com/channel/UCoDybIvDaos9WlunEYvyeRQ

Na vernisáži se hovořilo i o osobní stránce tohoto koníčka. Od ředitele muzea Pavla Frydrycha se dostalo upřímného uznání i Smaženkově partnerce. Řekla mi, že jeden pokoj 4x4 m je u nich jen jeho královstvím. Ovšem respekt a přejícnost, s jakou to vyslovila, dokazuje, že mu to opravdu přeje. Jen si představte, že váš partner vejde den co den na pár hodin do svého království, kde vy nemůžete ani uklidit, a nekonečné hodiny cosi tvoří se zaujetím a vášní, které snad pochopí jenom modelář. Nebo partnerka, jako v případě Zdeňka Smaženky.

I mne potěšilo, že na vernisáži byla spousta lidí. Nejen místních. Přejeli i hosté a přátelé z polské Swidnice a modeláři z Olešnice. Přišla i polická starostka, aby hosty přivítala a podpořila práci modelářů i pracovníků muzea. I ona tak přispěla k přátelské atmosféře, ve které se při kávě či zákusku na závěr vernisáže dobře povídalo.

Možná vás papírové modelářství vůbec nezajímá, možná jste zapomněli na své dětství nebo jste si hráli na počítači. Tím spíš se zajděte podívat, jak vypadá dílo, vytvořené rukama s láskou, zaujetím a s citlivou duší. Stihnete to, výstava trvá přes celé léto.

Jindřich Horkel

Výstava přírůstků Muzea (22. ledna – 2. března 2018)

prirustkyMuzeum papírových modelů připravilo pro návštěvníky výstavu exponátů, které získalo do svého užívání v roce 2017. Vybrané modely jsou představeny v podobě, v jaké se do Muzea dostaly. Často poškozené, zaprášené, ale s nečekanou výpovědní hodnotou. Výstava nabízí možnost představit si, jakou cestu musí každý z exponátů projít, než se stane součástí stálé expozice. Po výstavě projdou zevrubnou prohlídkou, při které se určí, zda zůstanou ve fondu Muzea či nikoliv a potom poputují do dílny restaurátorů, kteří opraví poškození a dají modelům definitivní podobu. Teprve potom se budou postupně zařazovat do stálé expozice.

K nejzajímavějším vystavovaným modelům patří tři, které vyšli v časopise ABC v roce 1972. Jsou jimi model Motorestu espreso, prodejny Jednota a krásný model Mostu SNP, který se nachází v Bratislavě. Ani 45 let jim neubralo nic z jejich krásy a výpovědní hodnoty. Právě tyto modely dodávají výstavě edukativní část, kdy představují život v České republice na začátku sedmdesátých let. Lze je vnímat jako připomenutí stavu nejen architektury, ale celé společnosti v době „normalizace“.

K dalším zajímavým exponátům patří komplet vesmírné techniky, který vydalo nakladatelství Albatros v roce 1986. Lze z nich odvodit fascinaci autorů k lidským výrobkům, které překročili nejen gravitační pole Země, ale zamířily třeba i k nejvzdálenějším planetám Sluneční soustavy.

Kromě slepených modelů výstava představuje i několik vystřihovánek, které se do Muzea dostaly formou daru.

Největší část nových přírůstků získalo Muzeum ze sbírky paní Pravoslavy Svobodové z Prahy. Na poslední chvíli se přírůstky rozmnožily o pár modelů, které vznikly pod rukama paní Libuše Hejnyšové z Police nad Metují.

 

Tomáš Hobzík: Za obzorem

 v4Výstava v Muzeu papírových modelů

V den státního svátku, 28. 10., byla vernisáží otevřena výstava „Za obzorem“, autora papírových modelů, pana Tomáše Hobzíka. Výstava „Za obzorem“ představuje více jak 150 modelů věží, rozhleden a majáků. Velkou část exponátů prezentuje autorskou tvorbu muže, který osobně navštívil a „vyšlapal“ na více jak 400 rozhleden v České republice. Zajímavou částí výstavy je představení majáků, které stojí v ČR.

Ale Tomáš Hobzík nezůstává uzavřen jen v suchozemských hranicích našeho státu. Na výstavě najdete budovy a majáky třeba z Německa, Polska, Francie, Pobaltí, Skandinávie nebo Velké Británie. Kromě majáků suchozemské České republiky se můžete podívat i na majáky dalších evropských zemí, které nemají přístup k moři – Rakouska nebo Švýcarska. Celkem můžete během prohlídky výstavy navštívit 28 států Evropy, Asie, Ameriky a Oceánie. Expozice je doplněna malým slovníčkem, kde si můžete přečíst, jak se v kterém jazyce 28 zastoupených států řeknou slova Maják, RozhlednaVěž.

Tomáš Hobzík je pravděpodobně jediným českým modelářem, který se specializuje na stavby majáků. Sám k tomu řekl: „Ono není mnoho lidí, co se věnuje ve světě právě modelům majáků, spíš je to malá skupinka nadšenců. Jsou modeláři, co vidí maják, tak si ho postaví, ale nedělají to cíleně, je to pro ně jen model. Takže vlastně znám pouze tři modeláře, co staví cíleně modely majáků. Jeden je z Holandska, druhý ze Švédska a třetí z Velké Británie.“ Muzeum připravilo krátké představení několika majáků, které je součástí expozice. Stejně tak je na výstavě věnován text i majáku na ostrově Faros, který je jedním ze Sedmi antických Divů světa a stal se základem pro pojmenování majáku třeba ve francouzštině, řečtině nebo italštině.

Nepřehlédnutelnými modely jsou v expozici výstavy Televizní věž na Kamzíku v Bratislavě a pražská Petřínská rozhledna. Právě ta v této podobě existuje pouze v jedné jediné variantě. A takových modelů, které jsou k vidění jen u Tomáše Hobzíka a nyní tedy v Muzeu papírových modelů, je na výstavě několik.

Nenechte si ujít možnost se v Muzeu podívat, co všechno se může odehrávat „Za obzorem“.

Výstava bude otevřena do začátku března 2018.

Kurátorem výstavy je Michal Erben.

K výstavě vyšel katalog, který je možné zakoupit v Muzeu papírových modelů. Součástí katalogu je i vystřihovánka rozhledny Mandava, jejímž autorem je Tomáš Hobzík.

Pavel Frydrych

ředitel Muzea papírových modelů

Titulní strana katalogu k výstavě Za obzorem Tomáše Hobzíka.