Vize Police

Zelený domeček (Tyršova 345), Police nad Metují
5. – 29. 5. 2022

Vize PoliceTrochu netradiční výstava, která nebude přestavovat tvorbu žádného výtvarníka nebo umělce, ale zaměří se na něco docela jiného. Výstava ukáže, jak si lidé v Polici nad Metují představovali budoucnost města.

Nejstarším artefaktem výstavy je pohlednice vydaná kolem roku 1910 a která ukazuje dost svéráznou představu neznámého výtvarníka.

Centrem výstavy ale je krásný architektonický model, který představí vizi zástavby mezi Divadlem a kostelem Československé církve husitské.

Zástavba se nakonec ale neuskutečnila, a tak na jejím plánovaném místě zůstává jasně viditelná proluka. Je na posouzení každého návštěvníka, zda je to dobře nebo ne. V plánu totiž byla budova, která je v mnoha městech v České republice zvaná „Kokos“, tedy KOmunistický KOStel s rudou hvězdou na věži…

Na druhou stranu je na zvážení, zda by nějaká vhodná a kvalitní architektura nedokázala toto místo, kde se kříží duchovní a světská radost, oživit.

Kromě tohoto nádherného modelu jsou na výstavě k vidění i další věci: územní plány Města, mapující plán rozvoje území od šedesátých let po současnost.

Návštěvník má unikátní možnost podívat se, jak vypadaly vize rozvoje města a kolik z toho bylo realizováno. A opět platí: je na každém z nás, aby posoudil, zda to bylo dobře nebo ne.

Součástí expozice je i kresba, která zachycuje podobu polické radnice před požárem v roce 1842 a dva nerealizované návrhy opravy jejího průčelí a dostavby věže z roku 1876.

Výstavu podporují Muzeum Náchodska a Město Police nad Metují. Speciální poděkování patří Lukáši Kollertovi.

Výstava potrvá do neděle 29. 5.

Otevřeno denně od 9 do 17 hodin.