Vzducholoď N1 opět visí v Muzeu papírových modelů.

 

img_6045

Je to polovyztužený papírový model, který na pohled a z dálky od vchodu do muzea vypadá jako skutečná loď. Pokud už i pamětníci zapomněli, vytvořil ji někdy začátkem 90. let učitel Základní umělecké školy Vladimír Beran se svými žáky. Protože ji nebylo kam pověsit, byla nějaký čas v klášteře, při otevření Muzea papírových modelů visela krátce na chodbě nad vstupem, než držáky ve stropě neudržely a spadla.

Opravenou ji ZUŠ zapůjčila na výstavu „Play Broumovsko“, kde po čase zase neudržely závěsy na vzducholodi, protože ač z papíru, přece jen je při celkové délce 3,5 m a průměru asi 80 cm dost těžká, se opět uthla.

Od středy 12. října se vzducholoď díky Kamilu Huškovi z Pellyho domů a čtyř pracovníků Technických služeb v Polici n.M., kteří ji vyzvedli a zavěsili, opět vznáší v chodbě nad vchodem do muzea a všichni věří, že už to tak zůstane.

Vzducholoď N1, známější pod jménem Norge, postavena v roce 1924, byla první, která přeletěla z Evropy do Ameriky přes severní pól. Nesla šestnáctičlennou posádku, které velel norský polárník Roald Amundsen, technickou stránku zajišťovala italská posádka pod vedením leteckého konstruktéra Umberta Nobileho.

V muzeu máme tedy její věrnou kopii. Přijďte se podívat – je to skvělá příležitost k návštěvě Muzea papírových modelů, i pokud jste tam třeba ještě nebyli.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *