Vladimír Sloboda – hradní pán

Měsíc co měsíc vám pravidelně představujeme nejzajímavější modely ze stálé expozice našeho muzea či z právě probíhajících výstav. Rozhodli jsme se, že by nebylo od věci jednou za čas představit i nějaké stavitele těchto modelů, kteří s naším muzeem spolupracují či přímo jejich modely jsou, popřípadě budou, v naší expozici. Jako prvního si Vám dovolujeme představit Vladimíra Slobodu ze Slovenska.

Dvaatřicetiletý Vladimír Sloboda žije na Slovensku v Dubnici nad Váhom a modelařina je jeho největším koníčkem, ba přímo vášní. Pokud mu vyjde čas, snaží se modelařit alespoň chvíli každý den. Poprvé se setkal s vystřihovánkami na základní škole díky slovenskému časopisu Elektrón-Zenit (obdoba českého ABC). Z časopisu tehdy stavěl veškeré modely bez ohledu na tématiku. Vladimír říká, že nejdůležitější vlastností modeláře je především trpělivost a pečlivost. A obojího nejvíce upotřebil při stavbě rozsáhlé Městské památkové rezervace a Pražského hradu.

Dnes se ovšem Vladimír Sloboda modelářsky věnuje pouze architektuře a to především hradům a zámkům, občas si pro zpestření slepí nějaký kostel či městskou stavbu. Lepí především modely slovenských hradů, ale vzhledem k menší nabídce zpracovaných předloh sáhne i po modelu českého hradu či z dalších zemí. Některé z předloh vystřihovánek Vladimír i osobně navštívil. V nedávné době dokončil modely slovenského hradu Strečno a Bojnický zámek, z českých hradů jako poslední dolepil Frýdštejn. A na své převedení do modelové podoby již čekají ve frontě vystřihovánky hradu Lietava, Oravského hradu a českého Lokte. Ovšem nejdříve chce Vladimír Sloboda dokončit náročný model hradu Týřov, na kterém momentálně usilovně pracuje. Jak sám prozradil, trpělivost nejvíce prověří laserově vypálené detaily, které je potřeba opatrně a přesně pinzetou umístit na to správné místo, stejně tak bude potřeba si vyhrát s konstrukcí padacího mostu. Dle jeho slov mu ale tyto detaily nevadí, ba naopak – díky ním je model pak atraktivní na pohled.

Vladimír Sloboda se o radost z modelů už podělil se širokou veřejností prostřednictvím několika výstav – ve svém domovském městě Dubnici nad Váhom, Trnavě, Nitře, Ilavě a jeho hrady se dostaly i na skutečný hrad Beckov. Umístil se i mezi medailisty na modelářských soutěžích. V Dubnici nad Váhom po nějaký čas předával své modelářské zkušenosti dětem na modelářském kroužku. Další zajímavé informace o Vladimíru Slobodovi se můžete dočíst v internetové reportáži SME – http://nasapovazska.sme.sk/…/vlastni-viacero-hradov-chce-aj…. A pokud vše vyjde a podaří se překonat vzdálenost, tak modely Vladimíra Slobody budou vystaveny u nás v Polici nad Metují. Jak Vladimír Sloboda podotknul, nevýhodou specializace na hrady a zámky je jejich rozsáhlost a tím i prostor, který si modely pro sebe zaberou. Ovšem u nás v muzeu je prostor na jeho modely dostatečný.
Michal Erben

Fotka uživatele Muzeum papírových modelů Police nad Metují.
 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *