Velkolepé miniatury

OrechAč máme únor, dovolím se vlastně tak trochu vrátit zpátky k Vánocům. Nebo bych snad měl předběhnout čas a vydat se dopředu k těm letošním svátkům? Pomyslíte si asi, co blázním s Vánocemi, když se člověk sotva z jedněch vzpamatuje, že? Ale takové děti v USA by vám možná řekly, že Santa Claus se svými skřítky už určitě začali pracovat na nových dárcích, aby je stihli za celý rok připravit pro všechny děti. My Santu nemáme, a tak si nemusíme vymýšlet pohádky a popravdě můžeme konstatovat, že v Číně už asi najeli na výrobu vánočních atrap ozdob a podobných krámů, které zaplaví trh zbytku světa.

Nicméně to už jsme hodně jinde, vraťme se raději k nám do Police a k papírovým modelům. Téměř u všech se v domácnosti na Vánoce peče cukroví a do mnohého se přidávají ořechy – třeba vlašské. A víte, na co vše se dá využít taková obyčejná skořápka, kterou asi jen vyhodíte do koše nebo do kamen? A víte, co se všechno vejde do takového oříšku, přesněji do jeho skořápky?

Ano, tak samozřejmě jádro samotného ořechu. Ano, vejdou se tam třeba šaty pro Popelku. Pche, šaty, to nic není! Jsou totiž tací, kteří do obyčejné malé skořápky vměstnají třeba nákladní auto, autobus, tank, kamion, lokomotivu či letadlo. Ne, nejsou to kouzelníci, ale papíroví modeláři – minimodeláři. Ti již po několik let doma v kuchyni právě kolem Vánoc uzmou nějaké pěkné skořápky od vlašských ořechů a se svým modelářským umem do nich vměstnají svůj papírový výtvor.

IMG_6431A nejde o nějaké jednoduché krabičky. Modely mají plastická kolečka, sklopenou korbu, zpracovaný interiér kabiny,  u tanku modeláři vytvořili titěrný pásový podvozek a letadlo má na křídlech i motorové gondoly. Jednou z podmínek je, že se celý model musí vejít do zaklopené skořápky. Pokud si představíte, jak je taková skořápka velká, tedy malá, určitě musíte uznat, že by stálo za to takový „oříšek“ vidět. Ale v tom žádný „oříšek“ vlastně není – stačí přijet k nám do muzea.

Minimodelisti zapůjčili do naší expozice výběr svých oříšků s překvapením. Můžete se tak na vlastní oči přesvědčit, co vše lze z papíru vytvořit, jaké neskutečné miniaturní kousky, no přesněji by bylo spíše napsat kousíčky. A třeba po své návštěvě nebudete o příštích Vánocích skořápky od ořechů jen tak vyhazovat do odpadu, ale využijete je i k nějakému uměleckému výtvoru. Nebo vám ještě zbyly nějaké ořechy? Klidně se inspirujte, vytvořte něco vlastního do oříšku hned, a klidně se nám pochlubte s fotkami svých výtvorů.

Michal Erben

IMG_6430

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *