Model měsíce

 

Tit strana Bila vez - needit.cdr

Červenec spolu se srpnem je určitě nejoblíbenějším obdobím roku všech školou povinných, ale díky dovoleným to samé platí snad i u většiny starších. Léto plné slunných dnů vybízí ke spoustě výletů, poznávání a dobrodružství. A my se těšíme na každého z vás, jehož výlet bude směřovat zrovna k nám do Police nad Metují a našeho, ale hlavně vašeho muzea papíráků. Je možné, že vaše cesta k nám povede třeba i přes Hradec Králové. Toto krásné město nabízí mnoho zajímavostí a budete-li mít čas, určitě si alespoň část města prohlédněte. Hradec Králové je patrně po Praze druhým městem v počtu staveb, jenž posloužily jako předlohy pro papírové modely. A my si představíme tentokrát právě něco z hradeckých modelů.

Jednou z nevýznamnějších dominant Hradce Králové je Bílá věž stojící přímo v centru na Velkém náměstí. Tato věž postavená roku 1574 v renesančním slohu dosahuje výšky 72 metrů. Jako stavební materiál byl použit hořický pískovec. Aby jste se dostali až na ochoz věže, musíte vyšlapat 233 schodů. Z věže můžete pohlédnout z ptačí perspektivy nejen na Hradec a blízké okolí, ale za dobrých podmínek dohlédnete až na úpatí Krkonoš či Orlických hor. Pro zájemce je Bílá věž otevřena samozřejmě přes den, ale můžete ji navštívit i o speciálních nočních prohlídkách. Vše podstatné se dozvíte na stránkách věže www.bilavez.cz .

Papírové modely Bílé věže vznikly dokonce již tři. První vytvořil „domácí“ autor Arch. Milan Weiner, který ji zpracoval jako jednoduchý model ve svém miniboxovém měřítku 1:300. Druhý, již propracovanější model vytvořil Ondřej Hejl, který vytvořil i solitérní model zvonu sv. Augustina, který je umístěn ve věži. Tento zvon se svojí výškou 169 cm, průměrem 2,06 m a váhou 8 tun je druhým největším zvonem u nás (prvenství má zvon Zikmund z chrámu sv. Víta na Pražském hradě). Třetí, nejpropracovanější verzi Bílé věže vytvořil Milan Bartoš, a tento model je vystaven i u nás v muzeu. Modely od předešlých 2 autorů jsou již vyprodané, ten z dílny pana Bartoše je samozřejmě k zakoupení u dobrých prodejců papírových modelů, tedy i u nás. Ovšem pozor! Hned vedle modelu Bílé věže stojí – tak jako ve skutečnosti – papírová katedrála sv. Ducha. Tato nádherná gotická cihlová bazilika patří mezi nejvýznamnější církevní stavby a určitě ji doporučujeme navštívit nebo si alespoň přečíst zajímavou historii, mnohdy i opředenou záhadami. Avšak papírový model katedrály sv. Ducha nebyl zatím vydán, a vy tak máte jedinečnou možnost vidět jediný model slepený přímo jejím autorem panem Milanem Bartošem, který slepil vlastně i Bílou věž. A od pana Bartoše máme v naší expozici architektury jím samotným slepeno a vystaveno na 70 modelů, a to samozřejmě předloh z různých koutů naší republiky. Mnohé z nich si můžete stejně tak jako Bílou věž zakoupit, ale některé, a tady stejně jako tomu je u katedrály sv. Ducha, se jedná o jedinečné exponáty modelů teprve čekajících na vydání.

Přejeme vám samé vydařené výlety – a nezáleží na tom, jestli vyrazíte do zahraničí, na druhý konec naší republiky nebo jen na borůvky do lesa za město či za vaší vesnici. Důležité je si odpočnout od všech všednodenních činností, třeba něco nebo někoho nového poznat a strávit čas se svojí rodinou či kamarády. A až se přižene nějaká bouřka nebo bude zrovna upršený den, můžete si slepovat třeba zrovna Bílou věž z Hradce Králové.

Foto pro doplnění je možné použít ze stránek Petra Baldy: http://www.modely-vystrihovanky.cz/modely-vystrihovanky/eshop/0/3/5/93-Bila-vez-Hradec-Kralove

Michal Erben

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *