Jachta třídy FINN

Jachta FINN
Musím se přiznat, že jsme dlouho vybírali téma a model pro letošní srpen. Nechtěli jsme se opakovat, chtěli jsme vybrat tématický okruh předloh, do jehož „vod“ jsme dlouho nevpluli a ještě aby to mělo nějakou specialitu. Hned na začátku jsme zavrhli zemědělské stroje – pravda, ty jsme dlouho neprezentovali, do letního období sklizní plodin by se hodily, ale toho jsme využili přesně před rokem v srpnu. Tak jsme přemýšleli a hledali dál. Napadlo nás dopravní letadlo. Inu proč ne, mnozí se na svojí dovolenou třeba na Bahamách, v Turecku nebo Karibiku jinak než letadlem nevydají. Ale nakonec jsme zkoušeli vybírat ještě dál. Když už jsme byli myšlenkami u těch ostrovů, napadlo nás téma lodí. Zajásali jsme, že to je určitě ten správný kurs. K létu se určitě hodí voda, moře a k těm lodě neodmyslitelně patří. Původně jsme chtěli psát o jedné z našich překrásných plachetnic, ať to má ten správný nádech dobrodružství a romantiky. Ale pak na nás mezi majestátními modely velkých lodí vykoukl malý modýlek jachty. Jasně, to bude úplně to nejlepší. O plachetnici by bylo dobré napsat dostatek informací, přiblížit trochu postup stavby tak náročného modelu, a to si nejsme jisti, jestli by někoho bavilo číst. Kdyť je teď v létě mnohem lepší být někde venku právě u vody, než sedět doma u počítače a koukat na monitor.

Nad jachtou, ač spíše malou loďkou,  rozhodně nemusíme ohrnovat nos. Historie jachet sahá dokonce až do 1. poloviny 17. století. Označení pochází z nizozemského slova „jacht“, což v překladu znamená lov. Jachty byly původně menší (15-23 m) vojenské lodě sloužící v boji proti pirátům a vyzbrojené byly maximálně 10 děly. Dnes jsou jachty lodě sloužící pro rekreaci a sportovní zápolení. Jachty jsou nedílnou součástí scenérie snad všech pobřeží na celém světě, výjimkou budou asi jen ledová moře a oceány. Jachty se dělí do několika skupin – podle velikosti, počtu plachet, sportovní výkonnosti atd.

Náš papírový model vytvořil známý autor Ladislav Badalec pro časopis ABC v roce 2000 a předlohou se mu stala jachta jenž spadala do jachtařské třídy FINN – což jsou sportovní jachty bez kajuty pouze s jednou plachtou. Výběr nebyl náhodný, a ani rok vzniku. Jachty třídy FINN patří totiž mezi skupiny závodních lodí, se kterými se závodníci účastní olympijských her. Ti mírně starší si možná vzpomenou, že právě v roce 2000 se konala olympiáda v australském Sydney. Vystřihovánka měla na sobě dokonce i tehdejší logo olympiády. A teď už víte, proč jsme vybrali nakonec tuto malou lodičku, neboť celý sportovní svět právě obrací svou pozornost na další letní olympijské hry, tentokrát do brazilského Ria, kde samozřejmě nebudou chybět jachtařské závody.

Pokud by jste si chtěli slepit tuto malou loďku o nějakých deštivějších srpnových dnech, nemusíte shánět vystřihovánku až z roku 2000. Jachta se dočkala druhého vydání v ABC č. 8 v roce 2013 (ovšem to už bez loga OH Sydney), takže jí máte možná doma, nebo se můžete poptat u někoho známého a kamarádů. Pohodové léto, všem sportovním fanouškům dostatek času na sledování olympiády a třeba i úspěšné lepení olympijské jachty.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *