Laik jako já, se při otevření „Papírové archeologie 2“ nestačí divit, a jak praví prastarý lidový bonmot, odborník žasne. Je zde o modelech z ABC z období let 1970 až 76 snad všechno, a podané způsobem, který zaujme každého. Nevím, avšak nedovedu si představit, že by se někdo, kdo vezme tuto knihu do ruky, nezačetl. A srdce modeláře musí nad tím skvostem jásat.
V úvodu knihy jsem si přečetl jména těch, kdo myšlenku na vydání hýčkali – neznám míru důležitosti, proto podle abecedy: Blecha, Kobík, Kubela, Pilný, Šorel, Vyškovský. A od ředitelky Muzea papírových modelů (dále jen MPM) v Polici nad Metují Martiny Váňové jsem se dověděl o jejích autorech. Stanislavu Fajkusovi, Josefu Kropáčkovi a Robertu Pavelkovi.
Nevím, zda autoři a tvůrci myšlenky měli představu nějakého konkrétního čtenáře, ovšem pokud mysleli na všechny, kdo si dovedou přečíst český text, pak trefili do černého. Na své si při čtení nebo „jen“ prohlížení knihy přijde každý. Zaujmou nejen obrázky modelů a vystřihovánek, ale i texty a fotografie, které zachycují atmosféru tehdejší doby. Skutečně úctyhodná práce.
Pro nás v Polici nad Metují je inspirativní, že kniha propaguje oblast, papírové vystřihovánky a modely, kterým se věnuje naše muzeum. I proto dáváme všem na vědomí, že tuto obdivuhodnou knihu mnohou zakoupit i u nás. A věříme, že k nám přivede aspoň pár mladých lidí (první již přišel) z Police nad Metují a okolí, které tento krásný a obdivuhodný koníček zaujme, a využijí možností, jež jim mohou v muzeu nabídnout. Zatím je tu regionálně stále osamocený autor a tvůrce myšlenky Muzea papírových modelů v České republice (a v celé Evropě) Ladislav Badalec z nedalekých Malých Svatoňovic.
Zveme vás všechny k nám na prohlídku. Uvidíte více než 1200 exponátů, některé publikované v knize „Papírová archeologie 2“. U nás v 3D formátu. Určitě neodoláte, a úžasnou publikaci autorů Fajkuse, Kropáčka a Pavelky si koupíte.
Jindra