Knížecí zahrada v Duchcově

DSCF4010Lidová pranostika o lednu říká, že „v lednu za pec si sednu“, což rozhodně nenaznačuje, že bychom se měli kamkoliv v tomto ročním období vydávat na výlet, snad s výjimkou zimní lyžovačky. Je to navíc období vegetačního klidu a obvykle i takových venkovních teplot, které k nějakým výletům nás, kteří nemají ve svém rodokmenu žádného eskymáka, příliš nelákají. Avšak již staří latiníci před nějakými dvěma tisíci lety znali holou pravdu, že „Nulla regula sine exceptione“ a protože tento latinský citát je mým životním krédem, tak právě v lednu vás zvu k návštěvě a prohlídce jedné zahrady! Uf!

„Ten se snad zbláznil, ne?“, řekne si možná dost čtenářů nad touto mojí pozvánkou, ale až dočtete tento článek, doufám, že skoro všichni to odvolají…

V současné době probíhá v MPM výstava modelů paní Jany Žuravnyjové. Když jsem výstavu připravoval, byl jsem rozhodnutý, že na výstavě musí být také zámecké zahrady, které paní Žuravnyjová postavila na mé osobní přání. Právě na modelech zahrad se totiž podle mě nejvíce projevuje ten úžasný cit pro přírodu, kterým paní Žuravnyjová oplývá nejen proto, že přírodovědu učila na základní škole. To se nedá naučit, to prostě buď v člověku je – nebo ne! A každý z nás opravdu nemá ten dar, takhle přírodu vnímat.

DSCF3455Mezi těmi zahradami, kterými jsem paní Žuravnyjovou „zaúkoloval“ byla také Knížecí zahrada nacházející se v těsném sousedství duchcovského zámku. Na terase před severním křídlem zámku byla vytvořena původně menší čtvercová zahrada ve stylu rajského dvora. Rozšířením areálu v r. 1731 byly vytvořeny podmínky k založení Knížecí zahrady v podobě, jakou známe dnes. V 18. st. byla zahrada rozšířena a schodištěm propojena s dolním parkem. V 19. a 20. st. byla Knížecí zahrada několikrát upravována podle estetických kánonů doby a finančních možností majitelů. V letech 1966-68 byla Knížecí zahrada barokně rekonstruována ve stylu francouzských zahrad. V dolní části je květinový parter, při opěrných zdech byly vysazeny popínavé růže. V současnosti slouží Knížecí zahrada jako místo odpočinku a rozjímání. Od června do září jsou zde pořádány svatby. Zahrada je otevřena celoročně! V prvním ročním čtvrtletí jen ve všední dny od deseti do patnácti hodin, takže má pozvánka do Knížecí zahrady v Duchcově má naprosto reálný základ! J Když však navštívíte MPM, tak vám mohu garantovat až o několik desítek stupňů vyšší teplotu při vaší prohlídce zahrady. Model Knížecí zahrady od paní Žuravnyjové je vystaven v první vitríně u vchodu. Abyste mohli porovnat model se skutečností, patří k tomuto článku dvě fotografie. První jsem pořídil loni v létě na terase zahrady, druhou při instalaci výstavy.

Ještě vám vrtá hlavou co znamená ten latinský výrok z úvodního odstavce a byli jste líní si najít na internetu, co to znamená? Doslovný překlad zni „není pravidla bez výjimky“, avšak v češtině to zdomácnělo v opačném pořadí jako „výjimka potvrzuje pravidlo“.

Dočetli jste téměř na konec tohoto příspěvku a já doufám, že (skoro) všichni už přijali mé lednové pozvání do jedné severočeské zámecké zahrady, kde se procházel slavný Casanova, aniž by si mysleli, že jsem se zbláznil…

 

Miroslav Konopka

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *