Udělejte si výlet za modelem, který opravdu stojí za to. Slavnou Zlatou uličku uvidíte na současné výstavě v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují.

Michal Kavalier se modelařině věnuje již od 80. let. Pokud se ptáte, co lepí, odpověď je jednoduchá – naprosto vše. V jeho sbírce najdete modely od budov přes veškerou techniku, papírová zvířata až třeba po figurku amerického prezidenta Baracka Obamy či papírovou záchodovou mísu.
Za ty desítky let se díky své modelářské pečlivosti, kvalitě a zároveň rychlosti s jakou je schopen modely postavit, vyšvihl mezi absolutní špičku (nejen) českých modelářů. Tato slova potvrzuje několikanásobné vítězství v seriálu celorepublikové Papírové ligy, více než 70 medailí a ocenění ze soutěží u nás i v zahraničí, včetně vítězství na modelářské soutěži v německém Hoyerswerdě v roce 2003 s modelem parníku Mark Twain (autor vystřihovánky Ladislav Badalec). Detailní pečlivost provází Michala celoživotně, a možná proto se profesně vyučil zlatníkem.
Na jednom propagačním plakátu firmy ERKOtyp byla pro představu na ukázku zmenšenina Zlaté uličky v rozměrech 3 × 4 cm (což je stále menší rozměr než krabička od sirek). Nebyl by to Michal Kavalier lepící jakoukoliv vystřihovánku, jenž se mu dostane do ruky, aby i tuto zmenšeninu nepovažoval za plnohodnotnou vystřihovánku. A pojal to jako výzvu, hozenou rukavici. Neváhal, a během asi 5 hodin slepil miniaturní Zlatou uličku v měřítku 1:1400. Výsledný model měl tak na délku 16 mm, pro který byl i malíček vcelku velký podstavec. Tak Michal Zlatou uličku umístil na špendlíkovou hlavičku a zapíchnul do polystyrenu.
Mezi modeláři je známá historka, kdy se chtěl Michal Kavalier pochlubit se svým miniaturním veledílem, čehož využil jeho papoušek a zákeřně se rozlétl s touhou po kořisti, neminul a s hrdostí úspěšného lovce mikro Zlatou uličku v nedosažitelnosti rukou Michala rozcupoval ve svém zobáku.
Papoušek asi netušil, že to byl od něj velice riskantní počin, neboť Michal už už chtěl připravit pekáč a rozehřát troubu, ale naštěstí si svojí pomstu rozmyslel a nebohého drzého papouška ušetřil. Michal si raději Zlatou uličku slepil znovu a již si jí hlídal lépe. A tak tento mikromodel můžeme obdivovat dodnes. Nyní právě v Muzeu papírových modelů, jako jeden z desítek skvostů vzešlých z rukou Michala Kavaliera.
Na závěr snad ještě můžeme přidat zajímavost, že se Michal podílel i na pravém opaku jeho Zlaté uličky – spolu s Josefem Kropáčkem dali dohromady papírový maximodel US Jeepu Willys, který původně nakreslil p. arch. Richard Vyškovský v měřítku 1:24 pro ABC. Oba pánové ho postavili v měřítku 1:2,5.