Návštěvník se v Muzeu papírových modelů většinou zajímá i o originály, podle kterých jsou modely postaveny. A platí to nejen o autech, lodích, letadlech, modelech z kategorie sci-fi, ale ve velké míře i o modelech architektury. Znalosti modelářů jsou v tomto směru obdivuhodné.
Uvědomil jsem si to nad dopisem svého přítele modeláře, který mi připomněl, že začátkem února roku 1677 se narodil významný tvůrce 18. století architekt Jan Blažej Santini-Aichel, kterému se dařilo spojit dynamiku baroka s gotickou tradicí. Jeho stavby jsou dnes součástí české krajiny, na mnoha místech ji dotvářejí a přispívají k jejím kouzlům.
Giovanni Santini Aichl (Jan Blažej Santini Aichl) se narodil pravděpodobně 3. února 1677, na den sv. Blažeje. I když umírá poměrně mladý ve věku 46 let, ve svém jedinečném stylu (barokní gotika) stačil vytvořit řadu staveb a děl. Někdy na počátku 30. let sedmnáctého století přišel do Prahy.
K nejvýznamnějším jeho realizovaným projektům patří velkorysý projekt Rajhradského kláštera, ve kterém do kostelní novostavby začlenil rozestavěné západní věže z konce 17. století. Dalším je bývalý cisterciácký klášter v Plasech nedaleko Plzně, společné dílo Santiniho a Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Důmyslnou dubovou konstrukcí architekt Jan Blažej Santini-Aichel vyřešil místní problém s množstvím podzemní vody. Monumentálním dílem Jana
Santiniho Aichela je kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Kutné Hoře-Sedlci, který je konventním chrámem bývalého nejstaršího cisterciáckého opatství v Čechách (zal. 1142) a byl zapsán na Seznam UNESCO jako jedna z našich prvních památek.
Santiniho nejznámějším dílem je poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou. Také tento kostel je na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Půdorys je ve tvaru pěticípé hvězdy, které symbolizují pět ran Kristových a pět liter slova TACUI (mlčel jsem), což s prstem před ústy připomíná důvod Janova umučení.
Skutečnost, že ani běžná zemědělská činnost není překážkou pro mimořádný umělecký výkon, je areál dvora Hubenov postavený podle návrhu Jana Blažeje Santiniho, i když dokončený po jeho smrti. A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouhou chvíli.
V souvislosti s letošním výročím oslovil spolek Putování za Santinim (více http://www.santini.cz/cz/o-nas ) všechny správce kostelů, které Jan Blažej Santini-Aichl postavil, s prosbou, aby ve výroční den připomněli jeho život a dílo.
Pro papírové modeláře může být toto 340. výročí narození Jana Blažeje Santiniho-Aichla docela vhodným podnětem k tomu, aby si postavili nějaký papírový model představující některou ze Santiniho staveb. A je kupodivu z čeho vybírat!
V MPM je součástí stálé expozice model z Betexy představující kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře a i když model není vystaven celý – chybí ambit, tak je to i bez ambitu zajímavý model. Z produkce Ondřeje Hejla pochází model kaple sv. Anny v Panenských Břežanech, který můžete vidět na modelu, který postavil Miroslav Konopka.
Od téhož modeláře jsou připojeny fotografie klášterního kostela v Želivi, což je další Santiniho stavba, kterou jako papírový model vydal Ivan Zadražil. Tento autor vystřihovánek pak vytvořil a vydal papírové modely dalších dvou Santiniho staveb – poutní kostel v Mariánské Týnici a zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, který je vystaven ve stálé expozici muzea.
Zcela mimořádným počinem je pak tvorba Pavla Štyla ze Žďáru nad Sázavou. Tento modelář, který vytváří modely pro radost druhých a zcela zdarma je poskytuje na svém webu ke stažení, vytvořil zejména na žádost Miroslava Konopky další Santiniho objekty, které si můžete – jak už bylo předesláno – zdarma stáhnout z webu http://www.papir.pavelstyl.cz/.
Jsou to kostely v Horní Bobrové a Obyčtově a také Dolní hřbitov ve Žďáru n.S. Lze jen doufat, že v dalších letech se tato kolekce zatím osmi modelů rozroste o další Santiniho stavby. Určitě by modeláře oslovily modely takových objektů jako je klášter Kladruby, katedrála v Sedlci u Kutné Hory nebo poutní areál Křtiny.
Článek byl vytvořen na základě hlubokých znalostí modeláře Miroslava Konopky z Teplic s využitím jeho aktuálních informací z modelářského světa. Všechny modely na obrázcích i jejich fotografie jsou rovněž z jeho „dílny“. První dva uvidíte při návštěvě našeho „Muzea papírových modelů“ v Polici nad Metují.
Dva pohledy na model Mirka Konopky „kaple sv. Anny v Panenských Břežanech“.