K čemu kroužek papírového modelářství

princezna-2Každý sportovní klub si vychovává svůj dorost. Něco jako pud zachováni druhu. Vzpomínám na svého kamaráda, kterého jako malé dítě rodiče několikrát do týdne budili ráno ve 4 hodiny, aby byli na šestou v 60 km vzdáleném městě na hokejovém tréninku. Říkal jsem kamaráda – poznali jsme se až na „vysoké“, to už závodně nehrál, protože měl v 15 nějaký úraz, který mu naštěstí, jak sám říkal, další skvělou sportovní kariéru znemožnil.

Lepit papírové modely je úplně jiná liga, jak lze s nadhledem říct. Je to možné dělat kdekoli, netřeba se tělesně ani psychicky „bičovat“, ovšem na konci rozhodně není vidina milionových příjmů.

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují vzniklo z lásky a obdivuhodnému vztahu jeho tvůrců k životu, k práci, k zázraku tvoření, kterého jsou schopny lidské ruce. A více než 1200 papírových modelů a další stovky v depozitáři jsou jasným důkazem.

Vraťme se k tomu „dorostu“. Zakladatelé tradice, která z České republiky (a tenkrát ještě i Slovenska) udělala uznávané místo papírového modelářství ve světě, jsou dnes ve věku 60 až 80 i více let. Všichni modeláři, kteří poskytli svá díla do muzea už, a mnozí dost dávno, opustili školní lavice. I proto je potřebné dbát na výchovu mladých. Dbáme o ni jistě nejen v našem muzeu, kde se každý týden schází 8 nebo 9 dětí od předškolních po 5. třídu, a učí se.

„Stříhat děti většinou umí“, říká ředitelka muzea, která již získala vedoucího kroužku, studenta střední školy z nedalekého Machova, Luboše Matěnu. „V kroužku klademe důraz na pochopení čteného textu – návodu na slepení modelu, rozvíjíme jemnou motoriku.“ A to je činnost pro školáky ničím nenahraditelná, při tom na ni v současném formátu školy není čas. Vždyť právě práce rukou, cílená pohyblivost prstů jsou činnosti, které mají velký vliv na rozvoj dětského mozku. Spojená se smysluplnou intelektuální činností, jako v tomto případě, není práce v kroužku pro děti v jejich věku ničím nahraditelná.

Místa je v muzeu dost, vedoucí by se jistě našli, a zvlášť u nás, kde jsme postavili společnými silami modelářů z celé republiky jediné muzeum svého druhu v Evropě, je potřeba modelářského zázemí víc než žádoucí. A možnosti, které tu mladí modeláři mohou mít, snad nikde jinde nelze vytvořit.

Ano, to je apel na rodiče. A nejen v Polici nad Metují. Posílejte děti do kroužků, i nesportovních. Nakonec Jágr je už desetiletí pouze jeden s několika málo následovníky, avšak modelářů by mohlo být tisíce a bude jen větší zábava; bez konkurence nebo řevnivosti. Protože ten, kdo něco opravdu umí udělat, nepotřebuje soutěžit. Větší cenu mají pro něj sdílení a krásná přátelství. A o tom už určitě mnohé poví některý z nich.

Jindra

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *