Jednoduché začátky

img_1915Uvnitř každého z nás je tvořivý talent, který někteří dokážou rozvinut do uchvacujících rozměrů, ostatní pak žasnou. Příkladů v modelářském světě je nespočet.

Je však mnoho těch, kdo se svým neviditelným „osvědčením“, na kterém je napsáno „jsi talentovaný, přišel jsi na svět něco dokázat, jsi jedinečný a máš tolik co nabídnout druhým…“ ztrácí záhy kontakt. Zapomínají na pozvání, které je na svět přivedlo, a už si nevzpomenou, jak získat přístup ke svým rozsáhlým možnostem.

Muzeum papírových modelů spolu s brněnským vydavatelstvím BETEXA ZS, s.r.o. vydaly s cíllem připomenout těm, kteří si ještě dovedou na pozvání „života“ vzpomenout, tedy pro děti, sady vystřihovánek včetně nezbytných pomůcek pro výrobu modelů. A s vědomím, že doma děti, díky svým rodičům, sedí většinou před obrazovkami počítačů, nabízejí tyto sady školám. K tomu odborníka, lektora, který dětem společně s učitelem nebo učitelkou v začátcích pomůže a poradí. Sady s názvy Jednoduché začátky nebo Pokročilé začátky budou k dispozici v naše muzeu nebo v distribuční síti Betexa.

Zatím vydali 4 sady, v každé je po 18 sešitech vystřihovánek z oblastí auta, stavby, různá technika a pro ty úplně nejmenší to všechno namixované, aby nejdřív zjistily, co je nejvíce přitahuje. 3. a 4. sada umožňuje ve třídě již také spolupráci dětí a rozvíjí tak u nich další dovednosti.

Je škoda, že informace o prospěšnosti a důležitosti práce rukou pro rozvoj mozku jsou v důsledku komerčních tlaků a různých počítačových a jiných loby zasouvány do pozadí, podobně jako informace o škodlivosti vedlejších účinků nadměrného používání léků a další. Každý zkušený učitel ví, že ani krátká doba, kterou dítě prožije nad jakoukoli manuální prací, třeba lepením papírových modelů, se nedá v tomto směru nahradit ani týdny vysedávání u počítače.

Tak Muzeum papírových modelů s vydavatelem vystřihovánek Betexa udělalo důležitý krok i ve výchově těch nejmenších. Učí děti tvořit krásu z papíru, zažívat zázrak proměny papírové „placky“ v nádherný letoun nebo pohádkový hrad, kouzlo jeho oživení.

Dovolím si doporučit, než se ve škole, kam chodí vaše dítě, objeví některý s popisovaných souborů vystřihovánek, kupte svému potomkovi, ať klukovi nebo holce, vystřihovánku (třeba v našem muzeu). A v neděli odpoledne, když bude venku škaredě, si společně sedněte, a pusťte se do práce. To, co zažijete, se nedá slovy popsat.

Jindra Horkel

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *